undefined

Дана послуга за 10 років війни так і не впроваджена державою. Громадський проєкт у Львові за підтримки Європейського Союзу буде намагатися закрити цей пробіл

Проєкт буде втілюватися, в першу чергу, у Львові та районі, але можливо поширення ще на один район. Термін діяльності розрахований на один рік, до червня 2025 року. Надавати послугу будуть не волонтери, а дипломовані сертифіковані «фахівці із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб».

Що значить соціальна послуга із супроводу ветеранів війни? Звичайно, громадські фахівці не мають повноважень щодо надання пільг та матеріальної допомоги. Фахівці можуть лише проконсультувати ветерана: презентувати ветерану три десятка можливостей, статусів та пільг, які надаються державою; обрати цікаві ветерану і підготувати порядок реалізації даної можливості чи пільги. Власне, створити окремому ветерану алгоритм дій, які йому треба виконати, аби реалізувати можливість.

Діяльність у межах проєкту
- Дослідження потреб ветеранів та ветеранок Львівської міської громади у соціальних послугах та видах допомоги шляхом фокус-групового дослідження.
- Організація та надання комплексних соціальних послуг з врахуванням виявлених потреб та проблем цільової групи: послуги із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб (аналогічно стандартам консультування, соціальної адаптації тощо).
- Апробація діяльності за логікою стандарту послуги із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, долучення до розробки державного стандарту послуги.
- Організація діяльності групи самодопомоги для ветеранів та ветеранок за принципом «рівний рівному».
- Розробка інструментарію для забезпечення моніторингу кількості, якості та результативності наданих соціальних послуг та його застосування.
- Інформаційна кампанія: Популяризація досвіду та результатів проекту у сфері надання вище згаданих соціальних послуг ветеранам та ветеранкам (Створення і розміщення на інтернет ресурсах інформпродуктів проекту; Поширення інформпродуктів в соціальних мережах; Прес-конференція за результатами проекту для ЗМІ).
Серед найнеобхідніших соціальних послуг для ветеранів та ветеранок на сьогодні були названі соціальна адаптація та соціальний супровід, (https://cedos.org.ua/researches/soczialni-poslugy-dlya-veteraniv-ta-veteranok-u-gromadah-vyklyky-ta-potreby/ ). Вагомою для ветеранів є, насамперед, підтримка, яка б допомогла впоратися з труднощами реінтеграції в цивільне життя. Саме таку підтримку можна надати за допомогою надання комплексних соціальних послуг, зокрема, - послуги із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, державний стандарт на яку поки не оприлюднено.
В разі демобілізації у Львові буде близько 37 тисяч ветеранів (за словами міського голови А.Садового). Гостро постане потреба в реалізації державної політики щодо реінтеграції ветеранів та ветеранок у цивільне життя, підтримки ментального, соціального, фізичного здоров’я, професійного розвитку військовослужбовців (демобілізованих осіб), звільнених з військової служби, зокрема ветеранів війни та членів їхніх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.

Ha виконання постанови КМУ від 19.06.2023 №652 “Пpo реалізацію експериментального проекту щодо запровадження інституту помічника ветерана» у Львівській області було навчено 25 фахівців на базі Центру ветеранського розвитку НУ «Львівська Політехніка» у вересні 2023р. Але з них працевлаштовані лише двоє (за ініціативою ОМС). Інститут помічників ветеранів не створили, немає структури, до якої гіпотетично могли б належати посади помічників ветеранів, немає спеціалізованих медіа-платформ, де представлена необхідна корисна інформація, немає оргтехніки, чітких посадових інструкцій і підпорядкування. В Проєкт будуть залучені фахівці, які пройшли навчання за вищевказаною постановою КМУ.

Про організацію
Громадська організація «Вибір» (м.Львів) реалізує Проєкт «Підвищення спроможності ОГС надавати соціальні послуги ветеранам/кам та їх сім’ям» в межах субгранту Проєкту Європейського Союзу "Посилення залучення громадянського суспільства для розвитку соціальної сфери в Україні" (EU4CSOs Empower UA).