Ігор Орел, 8 травня 2016р., м.Сєвєродонецьк.


               Коли у вересні 2014р я став придивлятися до громадського життя Сєвєродонецька, я був вражений, побачивши тут таку унікальну форму самоорганізації активістів, як громадський рух «Очищення».

                Вражений чому? Тому що сам 25 років займався громадською і політичною роботою і знаю, за якими ознаками і принципами відбувалося взаємопоборювання громадських лідерів, рухів, партій та інших ініціатив. До речі, не тільки за видимі мені 25 років відбувалося в Україні прокляття взаємопоборювання, а і за всю 1000 років останньої історії України. Крім, звичайно, періоду Хмельниччини, коли ніхто з славних полковників не поборював Гетьмана і було досягнуто спільного позитивного результату (чи не єдиний раз ?).


               Так от, рух «Очищення» мав той унікальний принцип, що утворювалася не як організація з лідером, а було створено майданчик для реалізації ініціатив і активностей. Я почав збігати з військової служби при першій нагоді, аби бути присутнім на круглих столах чи зборах. А пізніше отримав можливість взагалі знаходитись в Сєвєрі і приймати участь в громадській діяльності.
Зараз пройшло майже 2 роки і патріотично налаштована громадськість не змогла опанувати владу не тільки в Сєвєрі, а і взагалі на Луганщині. За час, який пройшов після звільнення української території Луганщини владу тут отримало олігархічне угрупування імені «вишек Бойка». Перш за все це стосується міст Сєвєродонецька, Лисичанська, Рубіжного – де і мери і необхідна кількість депутатів забезпечують інтереси даного олігарха. Плюс олігархо-фракції у районних радах. А тепер ще і обласну адміністрацію цей клан отримав. (Далі - Клан).


               Звичайно прозвучало багато нарікань на підкуп виборців, на бездіяльність правоохоронців, на гру центральної влади не на користь державницьких інтересів (особливо на Луганщині). Але слід зважувати на те, що ці умови в політиці є постійними факторами і на них треба не скаржитися, а їм протидіяти. А от хто винен, що на виборах мера Сєвєродонецька від патріотів/демократів не було спільного кандидата? Держдеп чи ФСБ?


                Тому давайте не будемо скаржитися на дії ворогів на власну користь, а досягати балансу інтересів і узгодженості у таборі державників і патріотів. (Далі – Табір. Певний символізм – якщо узгодженості не досягнути, то є шанс перейти з табору політичного в табір за колючкою).


                 Розглянемо проблеми консолідації Табору. Якщо проаналізувати тональність публічних коментарів,то побачимо, що Клан практично не займається критикою Табору. В основному представники Табору поливають одне одного брудом і сваряться. Можна навіть відслідкувати, хто саме генерує вселенський срач. Та то таке…


                 Перш за все, щоби говорити про консолідацію Табору, треба визначити правила спільного життя в політиці. Якраз рух «Очищення» і може бути майданчиком комунікацій Табору. Як варіант: можна узгодити умови існування на цьому майданчику заради досягнення певної спільної мети. Може бути спільна політична мета в патріотів Сєвєродонецька? Очевидно, що так. Ну наприклад: позбавити Клан можливості вільного дерибану ресурсів громади; реалізація прозорого бюджету; розподіл виборчих округів, чи кандидатур по списках, щоб не поборювати одне одного; агітаційна кампанія серед виборців щодо шкоди, яку Клан наносить місту … тощо. Головна ж спільна мета – це просвіта виборців: ось є Клан і ось є Табір.


                  Ну і, якщо це Табір homo sapiens, а не троглодитів, треба визначити спільного кандидата в мери. Щодо цієї особи Табору слід розуміти, що в близькому майбутньому ви не отримаєте «Вашингтона з новим і праведним законом». Всі зміни відбуваються поступово. Успіхом буде вже отримати мера трохи кращого за попередніх персонажів. А кандидатур лідерів не так вже багато у Табору. От про одного кажуть: він нібито викрав попередника і взяв викуп, він домовляється з негідниками. Пардон… зуміти взяти зиск з ворога і використати одного негідника для боротьби з іншим - це неабиякий політичний хист. Але цей лідер не замазаний із сепаратистами та з Кланом. І він найбільш розкручений з Табору. То треба змірити гординю і домовлятися. Заради вашого міста. Це я не агітую за особу,а констатую ситуацію, яка вже існує.


                   То ж політичною метою Табору має бути консолідація громади під свого кандидата. Підпишіть всі, хто має амбіції, таємну угоду з урахуванням взаємних інтересів, про узгодження єдиного кандидата, та розкручуйте його на найближчих парламентських виборах: тут Клан ви ще не зможете передавити, то ж використайте їх для інституалізації свого Табору.


                   Я вже про це сказав, але хочу ще наголосити: важливіша спільна мета Табору – це агітація проти Клану. Клан має гроші на підкуп і використовує це. Зробіть цю властивість слабким боком Клану. Адже на цьому можна побудувати антикланову агітаційну кампанію. Покажіть виборцям, які вони нікчемні спільники бандитів, коли продають голоси. Треба задіяти психологічний вплив на виборця, викликати «комплекс провини» у любителів гречки, щоб вони прагнули побороти цей комплекс, добитися того, щоби продавці голосів самі собі стали огидними.


                     І пам’ятайте: головна проблема у нас не Клан, а народ, найгірший бездержавний народ в Європі. Але іншого у нас немає, треба працювати з цим.